Kuidas riideid puhastada ja hooldada?

Uusi riideid soetades loodame ikka, et need püsivad võimalikult kaua kaunina. Tavaliselt sõltub see riiete kvaliteedist, kuid vähem oluline ei ole ka see, kuidas me riiete eest hoolitseme. Riiete pesemisel, kuivatamisel ja hoidmisel nende välimusele suur mõju.

Milliseid reegleid tasuks kindlasti järgida?

Hooldustähistuste tingmärgid (Standardi ISO 3758 järgi)

Rõivaste väljendid

Bleeding (stamming) colour – annab värvi

Down – sulg (eeldab loodussäästlikku pesuainet)

 Do not allow wet garment to dry bundled – ära jäta niiskeid rõivaid puntrasse kuivama

 Easy care (non iron) – lihtne hooldada ei vaja triikimist

 Exposure to sunlight and chlorinated water may be detrimental to shade and elastane content

päikesevalgus ja kloori sisaldava veega pesemine võivad kahjustada elastaani sisaldavate toodete värvi ja elastsust

 Feather – rootsuga sulg (eeldab looduslikku pesuainet)

 Flame retarded – töödeldud süttimisvastaste ainetega

 Keep away from fire – hoida lahtise tule eest

 May be faded – võib pleekida

 Non- felting finishes – vanumiskindel

 Professional leather clean only – ainult professionaalne nahapuhastus

 Renew waterproofing alter washing – pärast pesu uuenda impregneerimist

 Reshape and dry flat – vormida ja kuivatada laotatult

 Reshape in wet condition – vormida märjalt

 Reshape whilst damp – vormida niiskelt

 Shrinkage about.....%  -  tõmbub kokku.....%

 Shrink proof – ei tõmbu kokku

 Stretch inti shape after washing – pärast pesu venitada soovitud vormi

 Stretch to original shape while in damp – venitada niiskena soovitud vormi

 Waterproof – veekindel

 

Õige rõivaste pesu

Riiete eest hoolitsemine algab nende pesemisest – selle ülesande täitmisel peaksite meeles pidama järgmist:

Peske ainult vajadusel. Paljudel inimestel on kombeks riided kohe pärast kandmist mustapesukorvi visata. Kui pesete riideid aga liiga sageli, on oht, et kangas kulub ja kaotab oma värvi. Palju parem, kui lasete riietel kõigepealt veidi tuulduda ja alles siis hindate nende seisukorda – paljudel juhtudel aitab minimaalne riiete puhastamine vältida nende täiendavat pesu. Eriti kehtib see kampsunite, teksade või pükste puhul.

Peske korralikult. Kuigi lihtne on eri värvi riideid masinasse visata, tasub siiski riideid värvi järgi sorteerida, nii suudate säilitada nende kvaliteeti ja valida vastavale värvile kohandatud pesuvahendid. Kulumine on väiksem ka siis, kui keerate rõivad enne pesemist pahupidi.

Ärge koormake pesumasinat üle. Igasse seadmesse mahub kindel kogus pesu ja seda soovitust tuleb järgida. On parem, kui pesete korraga vähem pesu, sest sellisel moel püsib rõivaste kvaliteet minimaalse hõõrdumise tõttu kauem kena.

Madalam veetemperatuur. Jahedam vesi hoiab ära riiete kokkutõmbumise ja vähendab värvi tuhmumise ohtu, nii et võimalusel valige programm, millega on võimalik pesta madalamatel temperatuuridel. Erandiks kangad, mis puutuvad otseselt kokku teie nahaga, näiteks voodipesu või aluspesu.

Kontrollige taskuid. Nii ei väldi te üksnes olukordi, kus pesete kogemata kombel oma väärisesemeid, vaid hoiate ka riiete kvaliteeti. Võtmed, mündid ja muud sarnased esemed võivad kangast kahjustada ja sellest tulenev hõõrdumine muudab sageli nende värvi.

Uurige välja kanga koostis. Kõigil materjalidel on spetsiifilised vajadused, kuid riiete õmblemisel segatakse sageli mitu kangast kokku. Seetõttu on kõige õigem rõivaste silt hoolikalt läbi lugeda ja järgida sealseid pesemis- ja triikimissoovitusi. 

Rõivaste järelhooldus

Pärast riiete pesemist tuleb toimida järgmiselt:
Kuivatage rõivad korralikult. Ideaalis võiks riideid kuivatada värskes õhus või vähemalt lasta neil loomulikult kuivada. Kui kasutate trummelkuivatit, proovige seda kuivatusmeetodit mitte kuritarvitada ja valige hoolikalt programmid, mis kangaste vastu kõige leebemad. Samuti on väga oluline lasta riietel täielikult kuivada – kui kiirustate neid kappi panema, pole kangastelt veel kogu niiskus jõudnud.

Triikige vastutustundlikult. Triikima asudes tuleks uuesti rõiva küljes olevat silti lugeda ja vastavalt sellele triikraua kuumus määrata – liigne kuumus võib kangale korvamatut kahju tekitada. Samuti tuleks hinnata, kas iga riideeset tuleb tõesti triikida ja kui soovite neid protsesse tõhusamalt läbi viia, tasub mõelda aururaua peale.